O tej części bloga... pytania

2021-11-03

Pewnego dnia zadałem pracującej i mnie na szklarni przez okres wakacyjny studentce neurobiologii dlaczego w ogóle biegamy. Jak powstaje ruch? To banalnie proste pytanie okazało się bardzo ważne w moim życiu. Szybko okazało się, że ani ona ani setki ludzi pytanych później nie wiedzieli. Nawet nie rozumieli pytania. 
Odpowiedzi były różne. Zaczęto mi tłumaczyć cykl Krebsa, i wiele innych spraw, ale moje pytanie było jednocześnie dużo prostsze i nie zwykle głębiej skomplikowane...

Dlaczego porusza się samochód. Gdyż koła się kręcą. Dlaczego koła się kręcą? Gdyż skomplikowany układ trybów, wałów i innych elementów przenosi ruch obrotowy z silnika na koła. Skąd się bierze ten ruch obrotowy? Tak na prawdę to ruch nie tyle ruch obrotowy, a posuwisty. Tłoki poruszają się w górę i w dół, są one sprzężone w jakiś sprytny sposób, że sumarycznie ktoś potrafił ten synchroniczny ruch tłoków poruszających się w górę i w dół, zaprząc w jeden równomierny kołowy. A dlaczego tłoki się poruszają. Z powodu wybuchu benzyny, albo innego rodzaju paliwa.... tak czy inaczej, wbrew pozorom samochód to bardzo proste urządzenie i gdy się postaramy możemy zrozumieć jego działanie. 

Szybko się okazało, że organizm ludzki wręcz przeciwnie. 

Poruszamy się, gdyż poruszają nas mięśnie. Ale dlaczego mięśnie się poruszają? Gdyż otrzymują elektryczny impuls nerwowy zmuszający je do skurczu. Cykle skurczy i rozkurczy powoduje ukierunkowany ruch. No dobrze, ale w jaki sposób się poruszają jak już otrzymają ten sygnał? Gdyż dostarcza się im energię, którą spalają. Ale jak spalanie energii sprawia ruch? Zapalenie światła to energia cieplna, która zamieniana jest w ruch fotonów. Wybuch benzyny to energia cieplna i kinetyczna, która zamieniana jest w ruch tłoka. Ale jak spalanie jedzenia zamieniane jest w skurcz?

Tak jak pisałem w tytule tego kącika i nie bezpodstawnie ... dla nerdów :) 

Zapraszam Was w opowieść o tym dlaczego biegamy, i nie tylko.